Strona główna / Uroczystości szkolne 2016 / Dzień Regionalny
Dzień regionalny

II Dzień Regionalny w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej

1 czerwca 2017 roku wzorem zeszłego roku zorganizowaliśmy w szkole dzień poświęcony rodzimej kulturze i tradycjom. W tym roku była to również okazja do wręczenia nagród zwycięzcom II Gminnego Konkursu Historycznego „Dzieje Ochotnicy i Tylmanowej” pod patronatem Wójta Gminy Ochotnica Dolna Stanisława Jurkowskiego. Zaprosiliśmy władze gminny, współorganizatorów konkursu, przedstawicieli Związku Podhalan i instytucji kultury w gminie oraz rodziców. Gościem honorowym była pani Stanisława Gołdyn, ochotnicka poetka, która pięknie pisze o swojej pracy na roli i przywiązaniu do ziemi i tradycji ojców. Prywatnie babcia naszych uczniów. Na uroczystość przybył także Pan Stanisław Barnaś, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego.
Przygotowanie do tego dnia trwało bardzo długo. Przeprowadzono cykl zajęć o historii i tradycji Ochotnicy, następnie konkurs plastyczny dla klas 0 – III szkoły podstawowej „W Ochotnicy” oraz szkolne konkursy historyczne „Dzieje Ochotnicy i Tylmanowej” dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej i uczniów gimnazjum. Gimnazjaliści na zajęciach artystycznych przygotowali bardzo ciekawe plakaty promujące Ochotnicę, które tworzyły przepiękną oprawę plastyczną uroczystości.
Panie Dyrektorki Barbara Konopka i Renata Rusnarczyk, które pięknie się prezentowały w strojach regionalnych, przywitały zebranych, a następnie wystąpił szkolny zespół NUCICKI, w którym śpiewa, gra i tańczy ponad trzydziestu uczniów obydwu szkół.
Po występie zespołu Pani Stanisława Gołdyn zaprezentowała swoje utwory podkreślające wartość tradycji i niezmiennie wywołujące uśmiech odbiorców. Ten punkt programu wpisał się w ogólnopolską akcję czytelniczą „Jak nie czytam jak czytam”, której finał ogólnopolski zaplanowano na dzisiaj na godzinę 10.00. Uczniowie wręczyli Pani Stanisławie podziękowania i upominki.
Kolejny punkt programu to wręczenie nagród w szkolnych konkursach o regionie. Następnie Pani Elżbieta Polczyk, Zastępca Wójta, Pan Zdzisław Błachut, kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej i dyrekcja obu szkół wręczyli nagrody zwycięzcom II Gminnego Konkursu Historycznego „Dzieje Ochotnicy i Tylmanowej”. Nagrody zostały ufundowane przez Wójta Gminy Pana Stanisława Jurkowskiego.
Druga część II Dnia Regionalnego to zgodnie z planem Międzypokoleniowy Quiz „Ochotnica, wioska nasa”. Wystartowało w nim 7 drużyn. Podajemy składy:
Klasy IV - V:

• Renata Rusnarczyk
• s. Danuta Jagieła
• Jan Barnaś

Nad przebiegiem quizu czuwała komisja w składzie: panie Monika Groń – kierowniczka Gminnej Biblioteki Publicznej w Ochotnicy Dolnej, Halina Jagieła z Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej i Agata Chlipała z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.
Uczestnicy byli świetnie przygotowani, a rywalizacja zacięta, zwłaszcza, że Mamy rywalizowały ze swoimi dziećmi Dumą napawa postawa uczniów, ale doskonale sprawiły się także drużyny nauczycieli i rodziców – jesteśmy z Was dumni! Ostatecznie wygrały mamy, choć niektórzy mężowie podobno nie bardzo wierzyli w ich sukces. Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali drobne upominki.
Uroczystość była przepiękna, zwłaszcza że wszyscy uczniowie, nauczyciele i obsługa zaprezentowali się w strojach góralskich albo z góralskim elementem. Bardzo dziękujemy naszym gościom za obecność i życzliwość a wszystkim uczniom i pracownikom szkoły za zaangażowanie.
II Dzień Regionalny został przygotowany przez zespół nauczycieli w składzie: Agata Chlipała, Małgorzata Kędzierska i Agnieszka Dyda.

Agata Chlipała

Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc
Kliknij na obrazku aby go powiekszyc Kliknij na obrazku aby go powiekszyc